Anasayfa»Youtube»Taksici Yolcu Seçebilir Mi?

Taksici Yolcu Seçebilir Mi?

1. Taksici abimiz turist seçmiyorum, aynı kilometreyi gidiyorum diyor fakat iyi de hepsi senin gibi aynı kilometreyi gitmiyor güzel abim. Turisttir bilmez dediklerinde saatlerce dolandırıyorlar. Bazen hiç dolandırmadan *yaşanmış olaydan alıntıdır (viyadüklerden geçip +80 TL diyorlar) taksimetre 100 yazıyor 100$ 100€ gibi rakamlar istiyorlar vb.

2. Kabaca bir hesapla az kazandıklarını dile getiren taksici abimiz çok kazandıklarında çok kazanıyoruz demediler yıllarca. Kendisininde bahsettiği gibi gece tarifesinden beklemesinden v.s yıllarca kazandılar. Plaka sahipleri sizi soyuyor diye müşterinin de soyulması gerekmez. Siz plaka sahiplerine taksiciler oda başkanlığına gerekli yaptırımı uygulayamadığınız için bize uyguluyorsunuz daha kolay.

3. Aracı hor kullanma konusunda evet insanlar bu konuda ne yazık ki yeterli gelişimi tamamlamadılar haklısınız. Ancak bu taksilere has bir durum değil, bizimkiler otobüse de Marmaray’da bilmem neye de hepsine zarar veren hor kullanan tipler. Ancak çoğu taksi sizin bahsettiğiniz gibi günü birlik temizlenmiyor yıkanmıyor gerekli hijyen sağlanmıyor.

4. Bölge seçme konusunda yine siz seçmiyorsunuz diye seçenlerden neden hiç bahsetmiyorsunuz? En basiti hastane önü duraklarında bekleyen taksiciler bile yolcu değil hasta seçiyor adeta. Ayağımız kırık 2 değnekle ayakta zor duruyoruz. Sonuçta indi bindi ücretini veriyoruz fakat almamak için direniyorlar bir arkadakine bir arkadakine yönlendiriyorlar. Hem insanlığa hem taksiciliğe sığmaz bu.

5. Seni şurada indirsem lafını her 10 taksi kullanışımın 9. da duymuşumdur. Eğer belli bir yere kadar gitmek istiyor olsaydım zaten toplu taşıma kullanırdım. Ben Bakırköy’e gideceğim diyorum meydana kadar gelip seni burada indireyim diyor. Meydana Marmaray’da geliyordu, otobüste geliyordu, minibüste bilmem ne de. Ben kapımın önüne gitmek istediğimden bu aracı kullanıyorum.

6. Evet bazı taksiciler sigara içmiyor kabul. Tıpkı bazı yolcular gibi. Ama mekanın sahibi onlar olduğundan sigarasını yakandan, arabada mantı yiyenden, kahyalarla küfürlü konuşanlardan, öndeki araca küfredenlerden, agresif tavırlar sergileyip uçan kuşa sövenlerden bıktık tükendik artık. Aracınızı kullanıyor olmamız bizi bunları mahkum bırakmanız anlamına gelmez.

7. Taksici abimiz belli ki kibar biri ancak büyük çoğunluğunun bana göre kendi kullandığım araçları göz ederek %90nı kaba konuşmayı bilmeyen insanlardan oluşuyor. 10 Aracın 9zunda ben nezaketli konuştukça kaba küfürbaz bir dille memleket meselesi tartışmaya çalışan taksicilerden de çok yoruldum.

8. Müzik geldik en sevdiğim noktaya, ki sizde öyle yapıyormuşsunuz. Müziği kısıkta tutuyorum diyorsunuz tutmayın abi bazılarımız söyleyebiliyor bazılarımız söyleyemiyor kapat diye. Siz çağrı merkezini aradığınızda veya bir kebapçıya gittiğinizde arabesk müzik dinlemek zorunda bırakılıyor musunuz? Sizin ki bir iş modeli ve nasıl ki bir fabrika çalışanı da bütün gün istediği müziği açıp dinlemiyorsa sizin de müşteri varken en azından dinlememenizi bekliyorum. Kapatmasını rica ediyorum müziği bazıları kapatmak yerine kısıyor. Tekrar kapatır mısınız başım ağrıyor diyorum, yine kısıyor. Kısmanı isteseydim müziği kısar mısınız derdim.

9. Evet sarhoşu, hırsızı, gaspçısı, uyuşturucu ticaretçisi bilmem nesi haklısınız bir çok çeşit yolcu var. Ben sizin kadar insanla günde tanışmıyor arabama almıyorum. Ama ben bile gözünden kıyafetinden duruşundan yürüyüşünden. Kim sarhoş, kim hırsız az çok belli oluyor. Bunları da almamanıza hak veriyorum lakin (saçım kırmızı değil) fakat saçı kırmızı olanı da almayanlar, atıyorum Zeytinburnu diyorum oraya gitmem diyenler. Yahu Zeytinburnun da hiç mi aile oturmuyor, hepsi mi torbacı bunların, bütün sokaklar mı gaspçı. Burada ayırımı çok iyi yapmak gerekiyor. Bunu da kaç yıldır taksicilik yaparak doğru tecrübeyi edinmeniz gerektiğini düşünüyorum.

10. Yazın sıcağında klima açmayan, kışın soğuğunda klima açmayan taksicilerden de çok yorulduk. Bozuk lafı artık daha ağzımızı açmadan söyleniyor. Bozuksa bile yaptıracaksınız ki çoğu zaman bunun yalan olduğunu biliyoruz. Camı açılmıyor sıkışmış, kapısı açılmıyor takılmış, bagajı tıka basa dolu bavulumu koymaya yer yok, camı çatlamış rüzgar geliyor, koltuğu yırtılmış tiftikleri üzerimize yapışıyor, leş gibi kokuyor gibi şeylerden de yorulduk artık.

11. Duraktan taksi çağırıyorsun 5dk ya gelir mi ona göre bekleyeceğim diyoruz 2 dk diyor 30 dk sonra geliyor araç arızalandı diyor. Her seferinde mi arızalanıyor bu araçlar. Araçların uzaksa aracım yok de biz de başka araç bakalım.

12. Yolcuyu trafiğe göre seçmek lokanta da çok ekmek yiyene yemek satmamak gibi bir şey. Siz zarar ediyor gibi lanse edip anlattınız fakat taksici vloglarından günlük kar kazancınızın ortalama 800 TL bandında olduğunu çok rahat görebiliyoruz artık kör değiliz. Taksici A. adındaki bir şoförün 30 videosunu izledim %70’şinde 2000 üzeri total de. %30 da 2000 bandına yakın cirolar yaptığını gördük. Yani bir müşteriyi sırf sizin etiler istikametiniz değil diye almadığınızda hala zarar etmiyorsunuz yine kardasınız.

13. Bozuk para yok cümlenizi ezberlediğimden her taksite binmeden önce para bozdurmak zorunda kalıyoruz. Özellikle bozuk para nedir hiç bilmeden taksicilerden aldığım hiç olmadı. Ben 4 lira ile fakir olmuyorum ama günde 40 yolcudan 160 TL alanlar asıl o zaman haram para yemiş oluyorlar. Bir de utanmadan vallaha bozuğum kalmamış diyorlar. Kalsa bile yarım saat vermemek için bozuk para arayanlar koltuğun altına kadar kaldıranlar ısrarla bekleyince de aaa buraymış diyenler.

14. Kısacası güzel abim nereden baksan tutarsızlık nereden baksan taksiciler çoğunluk olarak “Adaletsiz, Merhametsiz, Dürüst Olmayan, Güvenilir Olmayan, Haksız Kazanç Sağlayan” insan yığınlarından oluşuyor. Ben 30 yaşında bir birey olarak yaşadıklarımın sadece 1000 de 1 rini anlattım. Bir günlüğüne taksici değil yolcu olmak isterseniz benimle beraber seve seve sizinle bu deneyleri beraber yapabiliriz. Belki 1 günde 5000 lira harcarız 40 taksici test etmek için ama göreceksin ki 39 tanesi senin gibi veya anlattığın gibi çıkmayacak.

İşini dürüstlükle insanca şefkatle saygıyla severek yapan herkese saygım sonsuzdur, onları tenzih ederek söylüyorum.

Sevgiler saygılar.